menu

آمار خرید خانه در ترکیه

تصویر خانه در ترکیه

.

.

در این مطلب صفر تا صد آنچه باید در مورد آمار خرید خانه در ترکیه بدانید را بررسی کردیم. برای اطلاع از جزئیات این موضوع تا انتهای مطلب را مطالعه فرمایید.

یاشاگروپ به عنوان مرجع رسمی و یک هلدینگ مورد اعتماد در زمینه خرید ملک در آلانیا، آنتالیا و ترکیه صفر تا صد آنچه در این زمینه احتیاج دارید را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

بررسی آمار دقیق میزان خرید و فروش ملک در ترکیه

گزارش تفصیلی مرکز آمار ترکیه ماه آپریل ۲۰۲۳ که امروز منتشر شد جهت بهره‌گیری بهتر مخاطبین هلدینگ یاشاگروپ ارائه می‌شود. 

۱. در ماه آپریل ۲۰۲۳ در مجموع به میزان هزار و ۶۵۲ واحد خانه در ترکیه فروخته شد.

در کشور ترکیه فروش مسکن در ماه آپریل ۲۰۲۳ (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲) نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵.۶ درصد کاهش داشته و به 85 هزار و 652 رسیده است. استانبول با 16.3 درصد و 13 هزار و 944 خانه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. پس از استانبول، آنکارا با و ازمیر به ترتیب با سهم 11.7 درصد و 5.8 درصد رتبه‌های دوم و سوم را دارا بوده‌اند.

۲. فروش مسکن در ترکیه در بازه زمانی ژانویه تا آپریل ۲۰۲۳ با ۱۸.۶ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.

۳. فروش مسکن به اتباع خارجی در  ماه آپریل با 60.3 درصد کاهش نسبت به ماه مشابه سال قبل به 2 هزار و 557 رسید. فروش مسکن به اتباع خارجی ۳.۰ درصد از کل فروش مسکن در آپریل ۲۰۲۳ را به خود اختصاص داده است (در دوران اوج خرید خارجی‌ها پس از جنگ اوکراین در پارسال این عدد ۵ درصد بود).

استان آنتالیا با هزار و ۲۴ فروش به خارجی‌ها در رتبه اول قرار گرفت. پس از آنتالیا، استانبول با ۷۹۲ فروش و مرسین با ۱۸۶ فروش خانه دوم و سوم بودند.

۴.  در ماه آپریل ۲۰۲۳ شهروندان روسیه 817 واحد خانه در ترکیه خریدند. سپس اتباع ایران با 377 خانه، اتباع اوکراین با 136 خانه و اتباع عراق با 124 در جایگاه دوم تا چهارم بودند.

 

آنچه باید در مورد آمار خرید خانه در ترکیه بدانید!

۱. میزان خرید مسکن در کل ترکیه. مقایسه ماه آپریل در سه سال گذشته نشان دهنده کاهش بوده.

تصوی نمودار میزان خرید مسکن در کل ترکیه

۲. تعداد فروش خانه در ترکیه در چهار ماه ژانویه و آپریل ۲۰۲۳ و مقایسه با سال قبل

تصویر جدول تعداد فروش خانه در ترکیه

۳. آمار فروش خانه به خارجی‌ها که در آپریل ۲۰۲۳ از دو سال قبل هم کمتر شده. دقت کنید بهار ۲۰۲۲ جنگ اوکراین و آغاز هجوم روس‌ها برای خرید خانه بوده است.

تصویر آمار فروش خانه

۴. بیست کشوری که بیشترین خانه را در آپریل ۲۰۲۳ در ترکیه داشته‌اند. در صدر همچنان با فاصله روسیه

نصویر لیستی از فروش خانه

 

بررسی موارد فنی و اقتصادی در کنار آمار خرید خانه در ترکیه

این آمار در کنار عوامل دیگری که در ادامه می آید باید مورد بررسی فنی و اقتصادی قرار بگیرد:

۱. ادامه تورم مستمر دو ساله در ترکیه به واسطه ناترازی های بانکی و نرخ بهره پایین. که این موضوع باعث افزایش قیمت مسکن نیز خواهد شد‌

۲. کسری شدید بودجه دولت در ترکیه در سال ۲۰۲۲ و ابتدای ۲۰۲۳ که چشم انداز تورمی در آینده دارد.

۳. کمتر از نصف بودن نتایج رسمی اعضای احزاب اتحاد جمهوریت و حامی حکومت فعلی در مجلس آینده و احتمال بالای تصویب قوانین مخالف با روند کنونی در مجلس بعدی ترکیه که موجب بی ثباتی اقتصادی و نوسان‌های ابتدای هر تغییر سیاسی خواهد شد.

۴. به دور دوم رفتن انتخابات ۲۰۲۳ که ناشی از عدم توازن قوای حاکمیتی در آینده سیاسی ترکیه خواهد داشت و با توجه به عنوان شدن “مشکلات مهاجران در ترکیه” به عنوان دومین دغدغه کلی مردم ترکیه پس از مشکلات اقتصادی، هر کدام از نامزدهای ریاست جمهوری که رای بیاورند، احتمالا محدودیت‌هایی را برای خریداران خارجی مسکن اعمال خواهند کرد؛ اما در هر صورت چشم‌اندازی هم از احتمال رشد فروش مسکن به دلیل افت زیادی که در چند ماه گذشته شاهد بوده ایم وجود دارد.

.

.

دسته بندی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *