menu

قوانین جدید خرید خانه در ترکیه

تصویر قوانین خرید ملک در ترکیه

.

.

کشور ترکیه امروزه مقصد بسیاری از ایرانیان برای خرید ملک و یا سرمایه‌گذاری است؛ به طوری که در سال گذشته بیش از 20 هزار خانه در ترکیه خریداری شده است که در این بین نام ایرانیان بیشتر به چشم می‌خورد.

دلیل این استقبال چیزی به جز سرمایه‌گذاری ایمن و بدون ریسک در این کشور نیست. علاوه بر آن با خرید ملک در ترکیه می‌توانید برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود اقامت بگیرید.

هلدینگ یاشاگروپ از طریق مشاوران متخصص خود در امر خرید و اجاره ملک در ترکیه تمام شرایط جدید خرید خانه در ترکیه را شرح می‌دهد و به بهترین نحو شما را برای سرمایه‌گذاری در این کشور پرطرفدار راهنمایی می‌کند.

در این مقاله به بررسی قوانین جدید خرید خانه در ترکیه می‌پردازیم.

 

ترکیه بهترین گزینه روی میز برای خرید خانه

تصویر قوانین خرید ملک در کشور ترکیه

با توجه به بحران‌ها و روند صعودی قیمت ارز در کشورمان سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه امری منطقی‌تر به نظر می‌رسد. کشور ترکیه به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری، مکان‌های تاریخی و تفریحی سالانه هزاران هزار توریست و گردشگر را به سوی خود جذب می‌کند و عمده درآمد مردمان این کشور نیز از طریق صنعت توریسم است.

همین امر یکی از دلایل مهمی است که می‌تواند سرمایه‌گذاران را مجاب به سرمایه‌گذاری در این کشور کند.

از دلایل دیگری که ترکیه را به یکی از بهترین گزینه‌‌ها برای سرمایه گذاری تبدیل می‌کند فرهنگ این کشور است که بسیار به فرهنگ کشورمان نزدیک است و به راحتی می‌توان خود را با شرایط و فرهنگ این کشور وفق داد.

این کشور آب و هوای معتدل و چهار فصلی را دارا است و با داشتن سواحل زیبا طبیعت چشم‌نوازی را خلق کرده است.

 

قوانین جدید خرید خانه در کشور ترکیه

خرید خانه در ترکیه از شرایط خاص و ویژه‌ای برخوردار است. قبل از خرید ملک در ترکیه لازم است تا با مشاوران فعال در این حوزه به بحث و گفت و گو بنشینید تا با بهره‌گیری از تخصص آنان از قوانین جدید خرید ملک در ترکیه اطلاع یابید.

اگر قصدتان از خرید ملک در کشور ترکیه اخذ اقامت است باید در نظر داشته باشید که وزارت کشور ترکیه تنها اقامت را به افرادی اعطا خواهد کرد که حداقل چیزی حدود 400 هزار دلار برای خرید ملک سرمایه‌گذاری کنند. این در حالیست که این قانون در سال‌های قبل تنها به ارزش 250 هزار دلار بود.

 همان‌طور که اشاره کردیم با خرید ملک در این برای خانواده خود (فرزندان زیر 18 سال) به راحتی اقامت بگیرید و پاسپورت این کشور را دریافت کنید، البته باید به این نکته توجه داشت که اخذ اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه صورت نمی‌گیرد و برای اخذ اقامت باید ملکی را که در این کشور خریداری کرده‌اید را برای فروش آن تا 3 سال اقدام نکنید.

تصویر قوانین خرید خانه در ترکیه

موانع و محدودیت‌های خرید خانه در کشور ترکیه

در ادامه به مهم‌ترین موانعی که ضمن خرید خانه در کشور ترکیه با آن روبرو خواهید شد را بررسی خواهیم کرد.

 • افراد خارجی که قصد خرید خانه در این کشور را دارند تنها می‌توانند حداکثر ۳۰ هکتار از املاک ترکیه را خریداری کنند.
 • فردی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارد باید تابعیت یکی از کشورهای مجاز که از طریق ترکیه تعریف شده است را داشته باشند. افراد ایرانی تبار برای این کار مجاز هستند.
 • املاکی که خریداری می‌شوند به هیچ عنوان نباید در مناطق نظامی، امنیتی و حساس ترکیه قرار داشته باشد.
 • افراد خارجی تنها مجاز هستند تا ۱۰ درصد از املاک هر شهر یا ناحیه را برای خرید انتخاب کنند.
 • زمینی که توسط یک سرمایه‌گذار خارجی برای ساخت ملک خریداری می‌شود حتما باید در مدت 2 سال ساخته و تکمیل شود.
 • ایرانی‌ها قادر هستند هر نوع ملکی از جمله زمین، خانه و یا ملک تجاری را خریداری کنند.
 • انتقال مالکیت تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی به امضا رسیده باشد، امکان‌پذیر است.
 • عقد قولنامه بین طرفین در بنگاه‌های رسمی و یا دفاتر مشاورین رسمی امکان‌پذیر است.
 • اگر ملکی به ارزش 400 هزار دلار و یا بیشتر از آن در ترکیه خریداری کردید. می‌توانید تقاضای خود را برای اخذ شهروندی ترکیه ثبت کنید.
 • اگر ملکی را با ارزشی کمتر از 400 هزار دلار آمریکا خریداری کنید بر اساس قانون جدید خرید ملک در ترکیه به شما اقامت دو ساله اعطا خواهد شد که بعد از دوسال اگر همچنان ملک به نام خودتان باشد می‌توانید برای تمدید اقامت خود اقدام کنید.
 • اگر ملکی را با ارزشی کمتر از 400 هزار دلار خریداری کنید پاسپورت ترکیه به شما تعلق نمی‌گیرد.
 • توجه کنید که اگر به قصد اخذ اقامت و شهروندی می خواهید ملک بخرید حتما باید از یک شخص ترک خریداری کنید.

 

مزایای خرید ملک در کشور ترکیه

در سال‌های اخیر دولت کشور ترکیه مزایای زیادی را برای افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه دارند در نظر گرفته است. از مهم‌ترین این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مالیاتی که به خرید هر ملک تعلق می‌گیرد تنها 4 درصد است. این در حالیست که مالیات در کشورهای مانند کانادا بین 25 تا 40 درصد است.
 • هر ملیتی که داشته باشید اگر در ترکیه ملک خریداری کنید سند رسمی و قانونی ملک به شما اعطا می‌شود که می‌توانید با استفاده از این سند وام بگیرید. البته در بسیاری از کشورها اینطور نیست و صرفا به صورت نمادین سندی به صاحبان ملک ارائه می‌شود.
 • با خرید ملک در ترکیه افراد مطمئن می‌شوند که در کنار کسب سود قابل توجه، ارزش دارایی‌شان حفظ شده و همچنین ملکی خریداری کرده‌اند نوعی سرمایه گذاری بلند مدت و ارزشمند برایشان به حساب می‌آید.
 • توصیه ما به هموطنان‌مان این است که اگر ملکی در ایران دارید که ارزش قابل توجهی دارد به جای اینکه آن را در ایران به عنوان سرمایه محفوظ کنید یک ملک در ترکیه خریداری کنید؛ چرا که ضریب رشد قیمت مسکن در ترکیه نسبت به ایران بسیار بالاتر است و قطعا سود خوبی نصیب‌تان خواهد شد.
 • مزیت دیگر خرید ملک در ترکیه این است که شما در این کشور به یورو ملک را خریداری کرده که نوعی سرمایه گذاری پربازده محسوب می‌شود و اجاره بهایی که بابت آن دریافت می‌کنید نیز به یورو پرداخت می‌شود که از این جهت نیز بسیار سودمند است.

تصویر قوانین جدید خرید خانه در کشور ترکیه

مراحل خرید ملک در ترکیه 

با توجه به قانون جدید خرید خانه در ترکیه مراحل خرید آن نیز تغییراتی داشته است. این مراحل به شرح زیر است.

 

 • مرحله اول: 

مشورت با وکیل مهاجرتی مورد اعتماد برای انتخاب بهترین مکان، شهر، محله و یا منطقه برای خرید ملک که هلدینگ یاشاگروپ با سال‌ها سابقه در این امر می‌توانند گزینه‌ای عالی باشد. 

 

 • مرحله دوم:

بعد از مشورت‌های لازم باید با توجه به شرایط و بودجه خود را آغاز کنید.

 

 • مرحله سوم:

 در این مرحله به تایید صلاحیت حقوقی ملکی که برای خرید انتخاب کرده‌اید نیاز دارید.

 

 • مرحله چهارم:

 انتقال مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک انتخابی در حساب بانکی خود که در ترکیه افتتاح کرده‌اید باید بعد از تایید صلاحیت حقوقی ملک صورت گیرد.

 

 • مرحله پنجم:

این مرحله اخذ تاییدیه از کارشناس دولتی ترکیه پس از ارزش‌گذاری ملک موردنظرتان را شامل می‌شود.

 

 • مرحله ششم:

انتقال پول به حساب بانکی فروشنده ملک موردنظر

 

 • مرحله هفتم:

بعد از انتقال پول با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی ترکیه برای نقل و انتقال سند مالکیت ملک خریداری شده

 و دریافت سند مالکیت اقدام کنید.

 

مرحله آخر:

در آخر می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که برای خرید ملک صرف کرده‌اید برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنید.

 

سخن پایانی

قوانین خرید خانه در ترکیه در سال 2023 دچار تغییرات شده است. در این تغییرات ارزش‌گذاری خرید املاک برای اخذ اقامت دچار اصلاحیه شده است و لازم است برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک باید حداقل 400 هزار دلار ملک موردنظر شما ارزش‌گذاری شود.

برای اطلاع از این تغییرات و روند جدید خرید خانه در ترکیه می‌توانیدبا مشاوران املاک یاشاگروپ در ارتباط باشید.

 

.

.

دسته بندی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *