menu

سرمایه‌گذاری در آلانیا

تصویر نقشه ترکیه

.

.

برای خرید خانه در ترکیه جهت سرمایه گذاری یا اقامت باید به عوامل بسیاری از جمله مراحل خرید خانه در ترکیه توجه کرد. در این مقاله تلاش می‌کنیم به اختصار برخی از عوامل و فاکتورهایی را که در خرید خانه در آلانیا مهم است را بررسی کنیم.

بهترین شهرها برای خرید ملک در ترکیه عبارت‌اند از: استانبول، آنتالیا، آنکارا، بورسا، بدروم، آلانیا و کوش آداسی.

اگرچه پایتخت ترکیه آنکارا است؛ اما قطب اصلی اقتصادی، مالی، آموزشی و توریستی آن استانبول است. این شهر که بزرگ‌ترین شهر کشور است، سه فرودگاه بین‌المللی بی‌نظیر و دسترسی‌های گسترده به تمام دنیا دارد. استان آنتالیا به عنوان اقامتگاه ساحلی در سواحل مدیترانه واقع شده و دارای جذابیت‌های فراوان است. پس از استانبول، این شهر دومین مقصد گردشگری محبوب در این کشور است. شهر آلانیا پس از آنتالیا دومین شهر بزرگ این استان است که به سبب ویژگی‌هایی خاص به یک مقصد همیشه جذاب برای خارجی‌ها تبدیل شده است. آلانیا یک شهر زیبا و استثنایی در سواحل مدیترانه در جنوب کشور ترکیه است، فاصله آلانیا تا استانبول 820 کیلومتر است و با اتومبیل شخصی در حدود 11 ساعت فاصله دارد. فاصله آلانیا تا آنتالیا 133 کیلومتر است و با اتومبیل شخصی در حدود 2 ساعت فاصله است.

یاشا گروپ به عنوان یک تیم همه فن حریف به شما کمک می‌کند تا با چالش‌های موجود در زمینه سرمایه گذاری خارج از ایران آشنا شوید و آن‌ها را پشت سر بگذارید. جهت دریافت مشاوره در حوزه قیمت خرید خانه در ترکیه با مشاوران یاشا گروپ در تماس باشید.

 

چرا آلانیا بهترین شهر ترکیه برای خرید خانه و سرمایه گذاری است؟

در ادامه چند فاکتور مهم که موجب شده سرمایه گذاران به خرید و اجاره ملک در آلانیا مشتاق شوند را بررسی می‌کنیم.

 

1 خطر زلزله بسیار اندک

در تصویر فوق میزان ریسک زلزله با توجه به گسل‌های فعال توسط سازمان مقابله با حوادث ترکیه (آفاد) تهیه شده است، نشان می‌دهد شرق استان آنتالیا و شهر آلانیا (که در تصویر فوق نشان داده شده است) در محدوده کمترین ریسک زلزله است و جای نگرانی برای خرید ملک در این نواحی وجود ندارد.

 

2 معاملات یورویی و خریداران خارجی فراوان

شهر آلانیا به دلیل تعداد بالای خریدار ملک از خارج از کشور و اروپا، دارای ویژگی خاصی است که بیشتر شهرهای ترکیه هم فاقد آن هستند. داخل شهر تمام معاملات مسکن (خرید و اجاره) و بیشتر معاملات دیگر به ارز یورو انجام می‌شود و با وجود ارز رسمی لیر، اما محاسبات اقتصادی و افت ارزش لیر باعث شده بازار این شهر با ارز رایج اروپا معامله شود. این فرصت خاصی برای خریدارانی است که تمایل دارند تا دارایی‌های خود را به ارزهای کم ریسک تبدیل کنند.

 

3 اجاره فصلی و ماهانه به یورو

با وجودی قیمت خانه در آلانیا به نسبت دیگر شهرهای ترکیه تا حدی کمتر است؛ اما به دلیل اینکه تعداد خانه در این شهر به نسبت هجوم سالانه گردشگران و مهاجران جدیدی کم است باعث شده تا قیمت اجاره خانه در آلانیا نیز خیلی گران شود و در این لحظه که مارچ سال 2023 است قیمت یک آپارتمان یک خوابه تمیز برای اجاره حداقل 700 تا 1000 یورو است که میتوان به صورتی فصلی و ماهانه با قیمت‌های بالاتر اجاره داد و به نسبت دیگر شهرهای ترکیه که فقط اجاره سالانه مرسوم است، فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران پدید آورده است.

تصویر آب و هوای ترکیه

4 آب و هوای همیشه معتدل

در طول سال یکی از مهم‌ترین دلایل جذب میلیونی توریست شهر آلانیا وضعیت آب و هوای فوق العاده این شهر در طول سال است و خصوصا آفتابی که در فصل تابستان دارد که لذت آفتاب گرفتن در سواحل مدیترانه را دو چندان می‌کند، در ادامه نمودار آب و هوا و تغییرات جوی سالیانه آنتالیا ارائه شده است.

 

آلانیا بهترین شهر ترکیه برای خرید خانه

تقاضا برای خرید ملک در آلانیا همیشه بالا است، با این حال قیمت‌ها همچنان نسبت به دیگر نقاط ترکیه مقرون به صرفه هستند. در مرکز شهر، تمام زیرساخت‌های شهری مناسب را خواهید دید. در استراحتگاه‌های ساحلی کوچک‌تر، جوامع مهاجر متعددی از کشورهای مختلف غربی وجود دارد.

در ادامه آمار خرید و ساخت مسکن، سپس جمعیت و زیرساخت‌های این شهر را در مقایسه با شهرهای دیگر ترکیه به ویژه استانبول بررسی می‌کنیم و در نهایت به ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد شهر آلانیا را که برای خرید خانه جذاب کرده است اشاره خواهیم کرد.

براساس آخرین آمار منتشر شده از سایت مرکز آمار ترکیه:

  • آمار منتشر شده در فوریه 2023 نشان می‌دهد که استانبول با 14980 فروش خانه و 18.7 درصد بیشترین سهم را در فروش مسکن در کل ترکیه داشته است. استان‌های آنکارا، ازمیر و آنتالیا به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم فروش خانه را دارند. استان آنتالیا با 4927 فروش خانه به میزان 6.1 درصد از کل فروش خانه در ترکیه سهم دارد.
  • در فوریه 2023 استان آنتالیا با 1261 فروش خانه مقام اول را در فروش خانه به خارجی‌ها به خود اختصاص داد. پس از آنتالیا، استانبول با 1133 و مرسین با 225 در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.
  • در سال 2022 نسبت به سال 2021 در کل کشور ترکیه میزان فروش ملک به خارجی‌ها 15 درصد افزایش داشته است که سهم روسیه در سال 2022 به میزان 24 درصد از کل خرید خارجی‌ها بوده است.
  • در استان آنتالیا 21 درصد افزایش فروش مسکن وجود داشته. این رقم در استان استانبول منفی 7 درصد و در آنکارا منفی 12.5 درصد بوده است.
  • در ماه ژانویه 2023 نسبت به سال قبل در شهر آلانیا 75 درصد رشد میزان فروش مسکن وجود داشته است. (سایت مرکز آمار ترکیه 25-3-2023 data.tuik.gov.tr)

مجموع موارد فوق به آسانی نشان دهنده هجوم خارجی‌ها به ویژه اتباع کشور روسیه به استان آنتالیا برای خرید خانه جهت اقامت و سرمایه گذاری است که همچنان این روند ادامه دارد. 

شهرهای اصلی ترکیه از نظر جمعیتی شامل شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر، بورسا و آنتالیا هستند که استان آنتالیا پنجمین استان از نظر جمعیت است.

مرکز رسمی نفوس ترکیه، جمعیت آلانیا در سال 2021 را بالغ بر 350 هزار و 636 نفر اعلام کرد که برآورد سال 2022 حدود 360 هزار نفر است. از این میزان در برخی مناطق شهری آلانیا حدود پنجاه درصد ساکنین را خارجی‌هایی شامل می‌شوند که ملک خریداری کرده‌اند. محله محموتلار با 53 هزار ساکن و سپس اوبا با 26 هزار ساکن پر جمعیت‌ترین محلات شهری آلانیا هستند. 

.

.

دسته بندی‌ها

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *